Мед Карпат

Сайт присвячений карпатським бджолам, виробництву і переробці продуктів бджільництва, апітерапії

Папп В.В. Використання сімей-трутівок.

Використання сімей-трутівок.

 

Саме  термін використання найбільш влучний для технології, що вже багато років з успіхом випробувана при роботі з сім’ями-трутівками на своїй пасіці. Коли  чимале пасічне господарство розташоване на багатьох точках, фізично неможливо вчасно запобігти появі  сімей-трутівок. На практиці доводилось випробовувати більшість запропонованих способів виправлення сімей-трутівок. В залежності від певних факторів успіх був різний. Часом доводилось бачити як  у виправлених сім’ях одночасно працювала і нова королева і ті ж самі бджоли-трутівки. Часом, в начебто виправлених бджолородинах через малий час бджоли починали проводити тиху заміну маток.

Виходячи з багаторічних спостережень викристалізувались наступні висновки:

  1. Фізіологічні бджоли-трутівки зберігають здатність літати і повертатись на старе місце на протязі всього свого життя.
  2. Переважна більшість фізіологічних бджіл-трутівок мають біологічну особливість залишатись (не покидати) на щільниках зі своїм розплодом навіть при перестановці вулика на нове місце на цьому ж точку.
  3. Фізіологічні бджоли-трутівки можуть бути з різним розвитком яйцевих трубочок в залежності від часу споживання личинкового молочка. В залежності від цього їх можна умовно розділити на дві групи.       Перша – відновлювальні або „молоді” бджоли-трутівки (можуть втрачати здатність відкладати яєчка). Друга – не відновлювані, або „старі” бджоли-трутівки (не можуть втрачати здатність до відкладання яєць).
  4. Переважна більшість бджолиних особин в сім’ях-трутівках є повноцінними бджолами, хоча кількість бджіл-годувальниць в них значно менша ніж в благополучних бджолородинах.

Виходячи з вищезазначеного розроблена технологія розділення фізіологічно повноцінних бджіл з сімей-трутівок від фізіологічних бджіл-трутівок. Для цього з сім’ї- трутівки вибирають 1-2 щільники з найбільшою кількістю неблагополучного розплоду і переносять його в будь-який переносний ящик чи корпус. Туди ж старанно струшують всіх бджіл з вулика. Ящик переносять на цьому ж точку більш ніж на 5-7 метрів від старого місця. В ящикові відкривають льоток для проходу 1-2 бджіл. Якщо конструктивно можливо, то краще перенести на нове місце весь вулик бджіл-трутівок, струсивши в нього всіх бджіл на 1-2 щільника з розплодом. Всі щільники вільні від розплоду можна буде пізніше повернути бджолам, а от з щільниками з „горбатим”  розплодом слід бути обережним. Доволі часто цей неповноцінний розплід сімей-трутівок буває з візуальними чи прихованими ознаками тих чи інших інфекційних захворювань розплоду. Тому такі щільники слід вибраковувати і перетоплювати, а не роздавати в інші бджолородини для очистки, як це часом практикують окремі пасічники.

Старе гніздо вулика де знаходились бджоли-трутівки піддають механічній очистці і дезинфекції, або ж на його місце дають інший чистий вулик без будь-яких рамок. В куточку верхній частині підвішують кліточку з краще вже плідною молодою маткою. За 2-3 дні за льотної погоди сюди злетять всі повноцінні бджоли з переносного ящика та частково  „ молоді” бджоли-трутівки. Потрапивши на „голодний пайок” ці бджоли втратять здатність відкладати яєчка та разом з повноцінними бджолами познайомляться з новою королевою. За 3-4 дні, коли бджоли вже почнуть відтягувати „язички” щільників, бджолам дають потрібну кількість щільників і звільняють королеву. Гніздо утеплюють і дають при необхідності підгодівлю.

Через 3-4 дні сім’ю підсилюють 2-3 щільниками закритого розплоду для повернення біологічної цілісності бджолородині. Без підсилення на початковому етапі такі сім’ї можуть довгий час відставати від бджолородин основної групи і знаходитись в групі ризику на предмет появи тих чи інших захворювань.

„Старі” бджоли-трутівки, що обов’язково залишаться на щільниках з розплодом у переносному ящику не придатні до використання, тому їх слід віднести подалі від пасіки і витрусити, щільники перетопити.

Зазначена технологія дає змогу:

  1. Використати придатну до роботи більшу частину бджіл з сімей-трутівок.
  2. Зберегти повноцінну біологічну одиницю на пасіці.

 

 

 

Папп В.В.

науковий співробітник відділу селекції та репродукції карпатських бджіл ННЦ „Інститут бджільництва ім. П.І.Прокоповича УААН”

Опубліковано: Папп В.В.  Використання сімей-трутівок / В. В. Папп // Український пасічник. – 2008. – № 7. – С. 6–7.

Напишіть коментарій

Ви повинні увійти, щоб коментувати.

© 2019 MedKarpat.com | Публікації (RSS) | Коментарі (RSS)

Powered by Wordpress, Дизайн та розробка Sergey Osipov