Мед Карпат

Сайт присвячений карпатським бджолам, виробництву і переробці продуктів бджільництва, апітерапії

Папп В.В. Гайдар В.А. Вулик для племінної роботи в умовах Закарпаття.

Вулик для племінної роботи в умовах Закарпаття.

Папп В.В. Гайдар В.А.

відділ селекції та репродукції карпатських бджіл

 ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича»УААН

Для проведення ефективної племінної роботи з карпатськими бджолами в умовах високої насиченості відносно чистопородних пасік в Закарпатті потрібно змінювати деякі підходи до проведення селекційних прийомів. Утримувати відносно великі групи дослідних бджолородин в умовах відносно ізольованих гірських точків, з бідною кормовою базою цілий рік є не рентабельно. Тому при створенні нового екотипу карпатських бджіл «Синевир» сконструйовано виготовлено та ефективно використано оригінальні вулики та переносні утеплені ящики, що дозволяють організовувати природне парування виділеної групи бджолиних маток з визначеними батьківськими бджолородинами на відносно ізольованих гірських точках.

Paseka_Sunevir.jpg

Paseka_Sunevir2.jpg

Існуючі системи вуликів відповідають не всім критеріям, що можуть бути виставлені до вулика, призначеного для здійснення ефективної племінної роботи у бджільництві. Виходячи з реалів практичної селекційної роботи з карпатськими бджолами в Закарпатті можна висунути наступні вимоги до такого вулика:

 1. вулик повинен бути односімейним;
 2. давати змогу виконання низку обов’язкових робіт, пов’язаних з проведенням обліків стану бджолородин на протязі року, та проводити комплексну оцінку продуктивності бджолородин;
 3. бути транспортабельним для можливості легкого перевезення визначених груп бджолородин до важкодоступних географічно ізольованих територій для проведення селекційних програм та випробовування бджолородин по продуктивності в умовах гірського клімату та рельєфу;
 4. мати достатній об’єм для нарощування сили бджолородин, та повноцінного використання підтримуючих та головних медозборів;
 5. бути максимально технологічним для проведення всіх необхідних прийомів по річному обслуговуванню бджолородин.

Поглиблено проаналізувавши найбільш поширені та апробовані конструкції вуликів[1,2,3,4], визначивши їх переваги та недоліки, зупинились на концепції вулика, що в середині минулого століття знаходив доволі широке застосування на пасіках. Мова йде про 14 рамковий вулик з надставкою [5,6]. До відомої конструкції вулика було внесено ряд змін, що на думку авторів, покращує його функціональні можливості. Зокрема, обов’язковою умовою було визначено наявність від’ємного дна. З іншого боку, враховуючи особливості біології бджіл, для кращого нарощування бджіл весною, та можливості створення сімей виховательок на базі різних по силі бджолородин, було вирішено рамки у вулику розмістити на теплий занос.

Hive_14frame_4.jpg

Hive_14frame_3.jpg

Таким чином, було сконструйовано односімейний вулик, корпус якого має стінку товщиною 45 мм та розрахований на 14 рамок розміром 435Х300 мм., що розміщуються в корпусі на теплий занос. В об’ємі, що утворюється зовнішніми стінками піддашника вулика та дахом, розміщується надставка(товщина її стінок 30 мм ) на 12 потовщених піврамок (розміром 435Х145мм). Всі внутрішні поверхні вулика оброблені парафіном, що облегшує санацію вулика та подовжує термін його експлуатації.

Hive_14frame_1.jpg

Вулик має два льотки. Один – в передній стінці при дні. Він утворюється завдяки льотковому вкладишу. Максимальний розмір цього льотка може бути 350Х17 мм і змінюється завдяки наявності двох дерев’яних задвижок. Одна з задвижок оснащена металічним елементом (пластиною з отворами діаметром 7мм.) –загороджувачем від мишей, що використовується в зимовий період. Другий – резервний також щілиноподібний меншого розміру в задній стінці вулика, розташований на незначній висоті від дна.

Polen_1.jpg

Дно від’ємне, багатофункціональне. Відстань від дна до нижнього бруска рамок – 15мм. Ця мінімальна відстань від стільників до дна змушує бджіл постійно підтримувати дно вулика в ідеальній чистоті. При необхідності, під рамками можна розташовувати сітчастий планшет товщиною 8мм для вловлювання кліщів. Планшет вставляють через отвір, що утворюється в передній стінці вулика при вийнятому лотковому вкладишеві. Це дуже зручно, адже не потребує розбирання гнізда.

web 14_1.jpg

web_13.jpg

Planchet_1_.jpg

В передньому об’ємі дна вбудовано пилковловлювач оригінальної конструкції. Його особливість в горизонтальному розміщенні пилковідбираючої решітки та оснащенні видалювачами бджіл та трутнів. Пилковідбираюча решітка (450х240мм) оснащена 280 ступенеподібними отворами діаметром 8 і 5 мм. Запропонована конструкція пилковловлювача створює для бджіл ефект зорової ілюзії, яка зумовлює односторонній рух бджіл через пилковловлювач. Це в 1,5-2 рази зменшує навантаження на волосяний покрив бджіл і подовжує період їх льотної діяльності, покращує аерацію гнізда, що вкрай важливо для попередження роїння. Відбір пилку здійснюється з лотка через відкидний вкладиш задньої стінки вулика. Це дає змогу відбирати квітковий пилок майже не турбуючи бджіл.

Дах вулика плоский. В піддашнику обладнано два типи вентиляційних отворів. Чотири круглих отвори діаметром 45мм по два в передній та задній стінках забезпечують зимову вентиляцію. Два повздовжніх – розміром 550Х70 мм потрібні для вентиляції гнізда під час перевезення бджіл. Всі вентиляційні отвори з зовнішньої сторони захищені від мишей та бджіл-злодійок металевою сіткою з вічком 3,5х3,5мм, а з внутрішньої – обладнані задвижками, що дозволяють при потребі закривати вентиляційні отвори. Вулик також комплектується сітчастим вольєром, що укріплюється перед льотком на передній стінці вулика і забезпечує посилений вентиляційний режим гнізда бджіл під час кочівлі.

 

Hive_14frame.jpg

Hive_14frame_auto.jpg

Прильотні дошки та льоткові втулки пофарбовані в кольори, що добре

розпізнаються бджолами. Прильотні дошки легко від’єднуються від передньої стінки вулика (завдяки штифтовому кріпленню), що важливо при перевезенні бджіл та дає можливість укріплювати спеціальні навісні вольєри для контролю вильоту трутнів в батьківських бджолородинах.

До сезону 2009 року виготовлено 150 вуликів описаної конструкції. В них переселено всю групу бджолородин новостворюваного типу карпатських бджіл «Синевир» і проведено комплекс робіт з виконання селекційної програми 2009-2010 років. За її наслідками можна зробити висновки, що запропонована конструкція вулика дає змогу:

 1. оцінювати бджолородини по пилковій продуктивності.
 2. в стислі терміни створювати групу сімей-виховательок, та вирощувати необхідну кількість високоякісних маточників для племінної роботи; ізоляція матки через розділювальну решітку на 4 рамках біля задньої стінки вулика, дає можливість вирощувати маточники в передній, приближеній до льотка частині гніздового корпусу при працюючій матці.
 3. з мінімальними трудовитратами проводити планові огляди бджолородин та обліки кількості розплоду і вуглеводних кормів у гніздах дослідних бджолородин.
 4. завдяки використанню півмагазинної надставки, оцінювати бджолородини по інтенсивності використання підтримуючих ранньовесняних та головного медозбору з білої акації, гірської малини та іван-чаю.
 5. попереджувати зльоти бджіл та трутнів при розміщенні бджолородин на одному точку віддаленими групами.
 6. успішно використовувати вулик в системі кочового бджільництва, запроваджувати в роботі елементи промислових технологій, з використанням механізації навантажувальних та розвантажувальних робіт.

Однокорпусний вулик на 14 рамок з півмагазинною надставкою є цілком придатним для проведення необхідних селекційних робіт з карпатськими бджолами в умовах Закарпатської області та може бути успішно використаний для промислового бджільництва в умовах помірних та середніх медозборів.

Для організації природного парування бджолиних маток на відносно ізольованих гірських точках використані оригінальні утеплені переносні ящики на чотири рамки 435Х300мм. Товщина стінок 30мм, бокові стінки та стеля утеплені пінопластом. При перевезенні стеля замінюється на сітчасту рамку, яка забезпечує достатню вентиляцію. Ящик може бути використаний для обльоту як однієї так і двох маток. Ящик має два льотки: один в передій стінці, другий в боковій. При поділі ящика навпіл діафрагмою утворюється два окремі відділення по дві рамки. При необхідності, підгодівлю відводків здійснюють через годівничку навісного типу, що має два відділення, доступ до яких бджоли мають через спеціальні отвори в задній стінці ящика. Така конструкція ящика дає змогу:

 1. організовувати потрібну кількість повноцінних маткомісць на стандартних рамках 435Х300мм.
 2.  легко перевозити сформовані відводки на відносно ізольовані гірські точки і в зворотному напрямку.
 3. в оптимальних умовах проводити природне парування бджолиних маток.
 4. в складі утворених відводків використовувати плідних маток для розширення дослідної групи бджолородин, або проводити заміну невідповідних маток.

Запропоновані переносні ящики дали змогу з 2007 по 2010 роки створити більше 320 відводків та виконати намічену селекційну програму при створені нового екотипу карпатських бджіл «Синевир».

 

 

Посилання.

 1. В.П. Поліщук, В.А. Гайдар. Пасіка. Київ: Перфект Стайл.-

2008. С. 15-21.

 1. О.Г. Мегедь, В.П.Поліщук. Бджільництво. Київ: «Вища школа»

– 1978. С – 45-51.

 1. Михаил Мачичка. Пчеловодное оборудование и их

самодельное изготовление. Братислава: «Природа» – 1988, С. – 75-92

 1.  М.С. Подольский и др. Промышленное пчеловодство. –

Минск: Высшая школа. – 1984. С. 76 – 91.

 1. В.Д. Лукоянов. Пчеловодный інвентар и пасечное

оборудование. – Москва; «Колос». – 1974. С.30-44.

 1. П.С. Щербина. Пчеловодство. Москва: Государственное

издательство сельськохозяйственной литературы. – 1956,

С. –  128-135.

 Опубліковано: Папп В.В., Гайдар В.А. Вулик для племінної роботи в умовах Закарпаття. К.: Бджільництво. Міжвідомчий тематичний науковий збірник. ­ 2010, – № 44, C. 103-107.

Напишіть коментарій

Ви повинні увійти, щоб коментувати.

© 2019 MedKarpat.com | Публікації (RSS) | Коментарі (RSS)

Powered by Wordpress, Дизайн та розробка Sergey Osipov